Sľubica

Tunel Branisko na diaľnici D1 pozná asi každý. No boli ste sa niekedy pozrieť čo je nad ním? Rovnomenné pohorie Branisko popod ktoré päťkilometrový tunel vedie, ponúka niekoľko atraktívnych možností na turistiku a vrch Sľubica je cieľom jednej z nich.

     Autom sme prišli zo smeru Široké a odstavili sme ho na parkovisku, v ostrej zákrute starej cesty, kde je turistická značka „Priesmyk Branisko“ (na mape označené č. 4). Je tu maličké parkovisko, kríž a pomník „CHVALABOHU“. Prešli sme cez cestu a stúpali po zelenej smerom na Sľubicu. Cesta je príjemná, asi po 20 minútach sa pred nami vynorila mierne ošarpaná telekomunikačná veža, no potom sa už známky civilizácie stratili a chodník sa ponoril do pekného lesného prostredia.

Doviedol nás až na Rajtopíky (1036 m. n. m.), ku zaujímavým skalným útvarom. Fotografov určite nenechá chladnými nádherné skalné okno, ktoré stojí za viac, ako jedno cvaknutie. Ostro sme klesli do Sedla Humence (930 m. n. m.), odtiaľto je to už len 1 hodina cesty miernym stúpaním až na Sľubicu (1129 m. n. m.). Zo samotného vrcholu Sľubice sú prekrásne výhľady na Spiš a Levoču, my sme však kvôli nepríjemnej hmle nemali to šťastie pokochať sa. Turistika bola aj bez toho zaujímavá a stála za to! Naspäť sa môžete vrátiť opäť po zelenej, v tom prípade prekonáte 12,5 km a túra vám zaberie približne 4,5 hodiny. Ak sa neradi vraciate tou istou cestou, môžete prejsť na Sedlo Predky a po modrej cez Peklisko vyjdete presne pri aute. V tomto prípade však urobíte o 6 km viac a musíte počítať s časom okolo 6 hodín. Od Pekliska až po Priesmyk Branisko značka kopíruje hlavnú cestu, takže vám to uberie čosi z celkového dojmu…