Ako sa pripraviť na túru

Chceli by ste vypadnúť von a urobiť si dlhšiu túru? Radi vám poradíme ako na to, na čo by ste mali myslieť a na čo by ste nemali zabudnúť:

Príprava trasy

Ak ste našli cieľ, ktorý by ste chceli navštíviť začnite teoretickou prípravou. Dobrým pomocníkom je turistická mapa. Nám sa osvedčila

TuristickaMapa.sk

Skontrolujte si dostupnosť, ako sa k danému miestu dá dostať (autobus, vlak, auto, pešo). Nájdite si bod, z ktorého plánujete s túrou začať a bod, kde chcete túru ukončiť. Môžete si zvoliť aj miesta, ktoré chcete cestou navštíviť. Hikeplanner vám vypočíta vzdialenosť, približný čas cesty, aj prevýšenie, ktoré treba zdolať. Na základe týchto údajov si spravte časový rozvrh, ako a kedy vyrazíte, aby ste sa stihli včas vrátiť. Pripočítajte aj čas, ktorý venujete občerstveniu, oddychu, jedlu a časovú rezervu, najmä ak idete niekde, kde to nepoznáte.

Pozrite si trasu, prevýšenie, hustotu vrstevníc (strmé stúpanie, klesanie), skaly, vodné toky a zvážte svoje možnosti a kondíciu.   

Pozrite si predpoveď počasia na daný termín pre danú oblasť napríklad na

SHMÚ.sk

Akú výbavu si treba pripraviť

Určte si koľko peňazí budete asi potrebovať. Neberte si zbytočne veľa.

Výbava: Na turistiku sú dobré pohodlné, ale pevné a nepremokavé turistické topánky, ktoré dokážu spevniť členok. Ak si obúvate novú, čerstvo kúpenú obuv, pribaľte si viac náplastí, kým sa prispôsobí vašej nohe zvykne spôsobiť otlaky. Oblečenie zvoľte podľa počasia, pribaľte tričko na prezlečenie, pršiplášť, do vlhkého prostredia suché ponožky. Šiltovka, šatka na hlavu či krk sa môže tiež zísť.

Nezabudnite na vodu, niečo na zjedenie, náplaste a mobil. Veci si zbalíme do ruksaku, prípadne tašky cez plece, taška do ruky vám počas túry bude poriadne zavadzať.

Samozrejme, že výbavu je možné doplniť o ďalšie množstvo užitočných vecí, ako sú baterka, nôž, ďalekohľad, repelent, slnečné okuliare, atď… no všetko sú to gramy a kilogramy navyše, ktoré musíme so sebou nosiť, preto zvážte, čo naozaj potrebujete.

Dajte pozor na…

Pozor na voňavky, parfumy, ale aj príliš aromatické nápoje a pivo, môžu priťahovať a dráždiť hmyz, čím sa môžete dostať do zbytočných nepríjemností.

Pohyb v teréne netreba podceňovať, preto je lepšie chodiť na túry v skupinách, prípadne vo dvojici, ak sa dostanete do problémov, má vám kto pomôcť a poradiť.