Veľký Choč

     Či ste z východu, či zo západu, túto skutočne úžasnú „jednodňovku“ pri troche dobrej vôle máte stále v dosahu. Aj keď na tento vrch s úžasným výhľadom existuje viacero turistických chodníkov, my sme si zvolili tú najkratšiu, s východiskovým bodom v obci Valašská Dubová. Na cestu autom z Vranova nad Topľou cez Ružomberok do Valašskej Dubovej sme museli obetovať takmer 3 hodiny a počítať s takým istým časom aj späť, preto sme vyrazili už o 6.00 hod ráno.

     V obci nájdete dostatok príležitostí na parkovanie, dôležité je potom zachytiť modrú turistickú značku a po nej začať stúpať príjemným chodníkom z obce smerom do lesa.

Chodník sa postupne mení,  príjemné mäkké podložie vystrieda kamenistý tvrdší podklad a stúpanie je čoraz strmšie. Postupne prejdete popod vrch Soliská na Strednú poľanu (1255 m n.m.). Pri tabuľke so smerovníkmi zistíte, že je pred vami ešte približne hodina stúpania po zelenej značke. Počas nasledujúceho výstupu sa určite pozerajte okolo. Prírodné scenérie, výhľady, vyčnievajúce skaly, porasty kosodreviny, sú skutočne oku aj duši lahodiace a pre fotografov atraktívne. Oproti tomu, čo ponúka výhľad zo samotného vrchola Veľkého Choča (1608 m n.m.), je to však len „vizuálne predjedlo“. Dve a trištvrte hodiny chôdze do kopca naozaj stojí za to. Úžasný takmer kruhový výhľad na krajinu pod vami sme vychutnávali poriadne dlho a fotili a fotili… Samozrejme, musíte poprosiť Pána Boha o počasie.

Cesta späť po skalách a tvrdom teréne je síce trochu nepríjemná, cítite ju v kolenách, ale daň za krásu musíme byť ochotný zaplatiť. Túra tam i späť vám zaberie približne 4,5 hodiny, S fotografovaním a posedením hore počítajte radšej o hodinku dlhšie. Celkové prevýšenie je 942 m hore a taká istá nádielka aj dole. Zvládne každý priemerný turista. Pre menšie deti, nezvyknuté na túlanie sa po kopcoch by som tento výstup neodporúčal. Aj keď, človek niekde začaž musí…